Drony, dron, dron z kamerą, drony fpv

side area

Dronowe Koło Naukowe
Dronowe Koło Naukowe ŁSDR i SEI | Historia Dronów
Dronowe Koło Naukowe Łódzkiego Stowarzyszenia Drone Racingu i Szkól Edukacji Innowacyjnej w Łodzi
Dronowe Koło Naukowe, drony, kółko modelarskie,
10689
post-template-default,single,single-post,postid-10689,single-format-standard,edgt-core-1.0,ajax_fade,page_not_loaded,,hudson-ver-1.2.1, vertical_menu_with_scroll,smooth_scroll,side_menu_slide_with_content,width_470,blog_installed,hide_inital_sticky,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive
 

Historia Dronów

Historia Dronów
Kwi 24 2017

Historia Dronów

Historia Dronów

Historia dronów, po pierwszych lotach, ludzie szybko wpadli na pomysł, że można by zastąpić pilota zdalnym sterowaniem a w jego miejsce wsadzić dynamit o tej samej wadzę. Tak narodziły się pierwsze pociski zdalnie nakierowywane na cel za pomocą prewodu.

A jak już wcześniej wspominałem, Dron to samolot zdalnie sterowany wyposażony w kamerę i system transmisji obrazu wideo. Na początku zeszłego stulecia telegrafia bezprzewodowa była jeszcze w powijakach, nie mówiąc o transmisji obrazu. Niewątpliwie jednak odkrycia Marconiego wpłynęły na umysły wielu ludzi, którzy w bezprzewodowej telegrafii widzieli szanse na rozwój swoich pomysłów.

Tak oto w głowie Polskiego Inżyniera Józef Pronowskiego powstał pomysł radio samolotu, wyposażonego w "elektroniczne oczy":


Wszystkie te doświadczenia stwierdzają, że sterowanie aeroplanem przez radjo wyszło już z okresu doświadczalnego, a stał się praktycznie wykonalne. Większą wartość zaczepną tym radjo-wehikułom odbiera jednak ta okoliczność, że nie mogą się one oddalić poza obręb pola widzenia operatora. Gdyby np, radjo-samolot miał gdzie lądować poza okręgiem widzenia operatora, to mógłby osiąść na dachu jakiegoś budynku, na drzewach lasu lub w środku rzeki, albo też w pełnym pędzie uderzyć o zbocze góry. Prawdziwie cenne wyniki zostaną osiągnięte wtedy dopiero, gdy obydwa wielkie odkrycia: telewizja i telekinezja zostaną zaprzągnięte do wspólnej pracy, gdy nietylko będziemy mogli kierować z oddali samolotem, czołgiem czy łodzią podwodną, lecz jednocześnie dokładnie widzieć je i ich otoczenie.

Dron

historia dronów

Historia Dronów Wynalazki i Odkrycia 1927r

 

 

Poskie Drony koncepcja z 1927r

 

Wyobraźmy sobie, że radjo-samolot posiada również „oczy elektryczne”, które to oczy transmitują przez radjo obraz wszystkiego, co się znajduje w ich polu widzenia operatorowi, znajdującemu się gdzieś w kwaterze odległej choćby o setki mil. Załączona rycina przedstawia nam właśnie taki przyszły samolot wojskowy kierowany przez radjo i zaopatrzony w soczewki, które, zbierają promienie z sześciu różnych kierunków. Impulsy są przesyłane operatorowi do kwatery na ziemi. Operator ma przed sobą sześć ekranów oznaczonych według kierunku jak wyżej. Każdy ekran odpowiada jednemu z tych oczu elektrycznych przytwierdzonych do aparatu w odpowiednich miejscach. Przypuśćmy teraz, że ten płatowiec przelatuje ponad terytorjum nieprzyjacielskiem. Podczas każdego mgnienia jego lotu operator oddalony o sto, dwieście, czy pięćset kilometrów będzie widział dokładnie co się odbywa wokoło płatowca tak akurat, jak gdyby siedział na jego pokładzie, mając na domiar tę wyższość, że dzięki swemu ekranowi będzie mógł patrzeć jednocześnie w sześciu kierunkach, czego żaden lotnik nie potrafi. 

Drony czy Wielornikowce?

Jeżeli nasz radjo-telewizjo-samolot w ten czy w inny sposób wymknie się nieprzyjacielowi, można go będzie wówczas skierować do miejsca, gdzie ma rzucić bomby lub też czynić obserwacje. Operator będzie w stanie dostrzec wyraźnie kiedy jego samolot przybędzie do wskazanego miejsca. Samolot można zaopatrzyć w urządzenie wskazujące dokładnie miejsce wyrzucenia bomb, (gdy objekt będzie widzialny na ekranie w miejscu skrzyżowania się dwóch nici). Przypuśćmy, że nieprzyjaciel jest zbyt silny, że wielka ilość aeroplanów napada na nasz aeroplan i że nie ma możności ucieczki. Naówczas operator spowoduje, że nasz aparat zajmie się płomieniem i spali się. Szczątki jego spadną na ziemię bez pożytku dla nieprzyjaciela, przyczem żadne życie ludzkie utracone nie będzie.

Radjo- Aeroplany?

W przyszłości takie radjo-aeroplany będą używane nie tylko pojedynczo, lecz całemi eskadrami, W razie potrzeby będzie ich można użyć do ataku w pogoni za uciekającym wrogiem, do zdejmowania fotografji w powietrzu, słowem – przy każdej operacji wojskowej, tak zupełnie jak teraźniejsze aeroplany kierowane przez lotników. Przypuśćmy teraz, co łatwo przewidzieć – że nieprzyjaciel ma takie same maszyny lotnicze, wówczas bitwa zamieni się niejako w grę szachową, w której walczyć i ginąć będą jedynie maszyny, lecz tem nie mniej z punktu widzenia wojskowego te same wyniki zostaną osiągnięte.

Również dla celów pokojowych korzyści takiego nieomal żywego samolotu, będą niezmierne. W przyszłości stanie się rzeczą zwykłą przesyłanie poczty lotniczej bez żywej duszy na pokładzie. Każda sekunda lotu będzie jednakowoż dozorowana przez operatora urzędu pocztowego i sam samolot będzie kierowany do z góry upatrzonego celu.

Inż. Józef Pronowski

Źródło: miesięcznik „Wynalazki i Odkrycia” z 1927 r.

źródło: FOTO.DR_ONE.pl

 

1 Comment
Share Post
peterwolf
1 Comment

Post a Comment